Sklolaminátová nádrž na vodu
Sklolaminátová nádrž na vodu

Voda jako životodárná tekutina je nedílnou součástí života každého z nás. V současnosti se o ní hovoří velmi často jak v odborných kruzích, tak i na sociálních sítích a v jiných informačních kanálech. Není se čemu divit, jelikož právě vodou bychom měli co nejvíce šetřit. Možností takovéto úspory je poměrně hodně, přičemž asi tou nejznámější je jímání dešťové vody. Řešit zachycování dešťové vody lze poměrně efektivně prostřednictvím té správné nádrže. Na všechno okolo této úspory se soustředíme podrobněji a zaměříme se především na námi nabízené nádoby, které dodáváme v různých podobách a z několika materiálů.

Proč jímat dešťovou vodu?

Důvodů pro kumulování dešťové vody se najde hned několik. Začít můžeme již jen tím, že voda patří mezi vyčerpatelné záležitosti. Její množství na naší planetě je omezeno, což by nás mělo nutit s ní šetřit. Jednoho dne zkrátka dojde. Mnohem důležitější je ale pro jednotlivce individuální úspora finančních prostředků spojená s placením znatelně méně peněz za vodu pitnou. S dešťovou vodou lze dále pracovat a bez problémů jejím prostřednictvím alternujete právě pitnou vodu. Dešťová voda již tradičně v mnohých domácnostech slouží nejen k zalévání, ale také třeba ke splachování toalet, mytí podlah v technických místnostech a za mnohými dalšími účely. Při velmi efektivně řešeném systému jímání dešťové vody lze uspořit vysoké finanční prostředky.

Betonová nádrž na dešťovou vodu
Betonová nádrž na vodu
Plastová nádrž na dešťovou vodu
Plastová nádrž na vodu

Podzemní systém zadržování dešťovky

Kumulovat dešťovou vodu lze i v klasických sudech anebo nádobách s minimálním objemem. Takovýto systém je ovšem nedostatečný, jelikož sotva pokryje potřeby malé zahrádky. Proto se vyplatí soustředit se na nákup kvalitní velké nádoby mající objem začínající na nějakých cca 8 m³. Jen s takovouto nádrží už budete schopni vydržet s dešťovou vodou poměrně dlouho. Nádrž také musí být integrována pod zemským povrchem. Proč? Důvod je velmi jednoduchý. Voda si udrží nízkou teplotu, což logicky zamezí dalšímu množení se bakterií a ostatních organismů, které znehodnocují její kvalitu. Nádrž je napojena na čerpadlo, jež dostane vodu na povrch a následně do míst, kde je jí zapotřebí.

Jak využít dešťovou vodu?

Nejčastěji se dešťová voda využívá na zalévání záhonů. Rostliny mají mnohem raději vodu, která není ošetřena chemicky a jejíž teplota je přirozená. Jinak ale není problém dešťovou vodou také splachovat toalety. Tady také nepotřebujete čistou pitnou vodu. Jestliže uklízíte v exteriéru nebo technických typech místností, určitě není zapotřebí plýtvat drahou pitnou vodou. Dešťovka bohatě postačí.

Typy nádrží na dešťovou vodu

Nádrže na dešťovou vodu nabízíme ve trojím provedení. Všechny typy se samozřejmě vyznačují maximálně kvalitním provedením a těsností. Výběr se odvíjí od preferencí konkrétního člověka. Jedná se tedy o následující nádoby.

Plastové nádrže

Plastové akumulační nádrže na dešťovou vodu se vyznačují především poměrně lehkou konstrukcí. Jsou samonosné a není zapotřebí je žádným způsobem obetonovávat. Okolní zemina ani působení podzemních vod nemají šanci nádrž nějakým způsobem narušit nebo deformovat. Integrace nádrže pod zem není nijak náročná a zdlouhavá.

Betonové nádrže

Podobně jako plastové nádrže není zapotřebí ty betonové opatřit betonovým bedněním. Jejich pevnost je nesporná a vydrží pod zemí i několik desítek let bez nějaké ztráty kvality. Tvarově lze volit spousty různých provedení dle prostoru v místě, kde má být uložena.

Sklolaminátové nádrže

Nejmodernější typ nádrží dokáže překonat jakékoli změny v podloží a vydrží v zemi velmi dlouho, podobně jako plastové tak i sklolaminátové nádrže mají válcovitý tvar.

Betonová nádrž na dešťovou vodu
Betonová nádrž na dešťovou vodu

Dotace na jímání dešťovky

V souvislosti s nádržemi na dešťovou vodu je zapotřebí také zmínit dotační programy, které jsou aktuální. V mnohých regionech se vztahují dotace i na nádrže určené pro jímání vody pouze na zalévání zahrad. V jiných částech republiky se vztahují programy kompletně k využití dešťové vody i na jiné účely v domácnosti.

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.