Pojem žumpy označuje uzavřené nádoby, které jsou kompletně vodotěsné. Není zkrátka možné, aby z nich vedl nějaký odtok. Prakticky vždy jsou zakopány v zemi s tím, že se v nich kumulují odpadní vody jdoucí z domácnosti, případně dešťová voda. Jestliže uvažujete o pořízení žumpy, jste na správné adrese. Poradíme vám, jestli se právě žumpa hodí i k vám, také se zaměříme na typy žump, jejich objem a v neposlední řadě i na materiál, z něhož jsou vyrobeny. Vy si následně vyberete takovou, která vám bude po všech stránkách vyhovovat.

Jak vlastně žumpy fungují?

Princip fungování žump není nijak extra náročný. Jedná se v podstatě o hermeticky uzavřené nádoby, které musí pojmout jisté množství odpadních vod a kumulovat je. Postupně se žumpa plní až do momentu, kdy hladina odpadních vod dosáhne na předem stanovenou hranici. Poté je zapotřebí obsah uzavřené nádoby nechat vyvézt. Učiní tak profesionální firma prostřednictvím fekálního vozu.

Víceúčelové využití žump

Žumpy mají bezesporu multifunkční využití. Tím asi nejznámějším je zachycení kompletně veškerých odpadních vod pocházejících z jednoho nebo více objektů. Mnohdy existuje hned několik takových žump vedle sebe, které postupně kumulují odpadní vody v mnohem větší míře. Asi nejčastěji najdeme žumpu u rodinného domu či chalupy, případně chaty. Zkrátka u objektu, který nemohl být napojen na stávající kanalizační síť z toho důvodu, že v dané lokalitě žádná neexistuje. Jinak lze žumpu využít také jako velkou nádobu pro jímání dešťové vody. Integrujete si ji pod úroveň terénu a napojíte na ni čerpadlo, jehož prostřednictvím dostanete vodu až na povrch. Díky obrovskému rezervoáru vody bude možné zalévat velmi dlouhou dobu, a to i tehdy, když je v okolí velké sucho. Ušetříte si tak peníze za pitnou vodu, již nevyčerpáte. Dešťová voda je navíc pro rostliny mnohem lepší a jejich růst bude efektivnější. V nespolední řadě můžete mít jímku, respektive žumpu, i v průmyslovém prostředí na jímání provozních kapalin, jež už nejsou k užitku.

Plastová žumpa
Plastová žumpa

Jak vybrat objem žumpy?

Žumpy se v současnosti prodávají v mnoha podobách. Jejich objem se tedy liší a vybírat byste měli především podle toho, pro kolik osob bude v domácnosti nebo jiném objektu žumpa sloužit. Tradičně se využívá výpočet stanovený normou ČSN 756081. Berou se v něm v potaz některé aspekty, mezi které patří především průměrná spotřeba vody, frekvence vyvážení žumpy a také počet členů domácnosti. Obecně platí, že pro čtyřčlennou rodinu by měla stačit žumpa o objemu zhruba od 10 do 12 m³. Optimální je vybírat spíše nádoby s vyšším objemem vzhledem ke snížené frekvenci vyvážení žumpy. Důležitá je také velikost prostoru, kam má být uzavřená nádoba zakopána.

Podívejte se na jednotlivé druhy žump:

Betonová žumpa
Betonová žumpa

Typy žump dle materiálu

Materiálově lze volit mezi sklolaminátovými, plastovými a betonovými žumpami. V minulosti bylo možné zakoupit fakticky pouze betonové variace. Ty byly tím nejkvalitnějším, co se na trhu nacházelo. Dnes jsou stále k dispozici, ovšem v mnohem modernějším, lehčím a kvalitnějším provedení. Jejich velkou výhodou je samonosnost, tedy absence jakéhokoli dalšího obetonování. Druhou alternativu představují žumpy plastové. Ty se dají sehnat také ve dvou základních podobách. Tu první levnější představují žumpy, jež jsou určené pro obetonování před integrováním pod zemský povrch. Pokud si připlatíte, získáte samonosnou plastovou žumpou, která se montuje velmi jednoduše a není zapotřebí obetonování. Pouze srovnáte a zhutníte povrch pod samotným zařízením. Třetí možností jsou sklolaminátové žumpy, které svými vlastnostmi jsou podobné jako plastové varianty.

Sklolaminátová žumpa
Sklolaminátová žumpa

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.